Ismerje fel a gyakori bőrkinövéseket: melyek ártalmatlanok és melyek veszélyesek?

A bőrkinövések gyakori bőrgyógyászati probléma, amellyel mindenki az élet különböző szakaszaiban találkozik. Ezek különböző formájúak, méretűek és okúak lehetnek. Egyes kinövések többé-kevésbé csak esztétikai hibát jelentenek, mások súlyos betegség kialakulását jelezhetik. Ezek a leggyakoribbak.
Dermatofibrómák
Ezek nem rákos kinövések, amelyek csak akkor igényelnek kezelést, ha fájnak, viszketnek és érzékenyek, ha megérintik őket. Általában azalsó végtagokon vagy a törzsön jelennek meg , lassan nőnek és rózsaszínű vagy barnás színűek . A dematofibrómák okát nem mindig lehet kimutatni, de általában baleset, trauma vagy rovarcsípés után jelennek meg.
Keratoakantómák
Akeratoakantóma egy gyorsan növekvő daganat a bőrön , amelyhasonlíthat bőrrákra, de általában ártalmatlan. Általában olyan helyeken jelenik meg, amelyeket nem szokás napfénynek kitenni ( anyakon és az arcon lévő kinövések jellemzőek ) .
A keratoakantóma úgy néz ki, mint egy dudor kiemelkedő széllel, és gyors növekedéssel jelentkezik. Magától is eltűnhet, és csak heget hagyhat maga után, de egyes esetekben rosszindulatúvá is válhat.
Piogén granulóma
Apiogén granulóma teljesen jóindulatú csomó, amely leggyakrabban gyermekeknél, terhes nőknél és bizonyos gyógyszereket szedő betegeknél jelenik meg. Ezek az elváltozások igen gyorsan növekedhetnek, és néhány héten belül elérhetik a fél centiméteres méretet.
Általában fájdalmasak és néha vérezhetnek. A legjobb, ha kivizsgáltatjuk őket, hogy kizárjuk a súlyosabb betegségeket. Ezek a kinövések kezelhetők, és terhes nőknél a szülés után gyakran spontán eltűnnek.
Bőrciszták
Aciszták jóindulatú képződmények, amelyek könnyen kitapinthatók a bőr alatt. Általában folyadékot (gennyet, vért) tartalmaznak. Többnyire ártalmatlanok, de kellemetlen érzést vagy fájdalmat okozhatnak, és idővel szétrepedhetnek.
Afaggyúmirigyek elzáródása vagy a bőr sérüléseokozza őket. Bár sok bőrciszta nem igényel kezelést, komplikációk esetén műtétre lehet szükség.
Miles
Az anyajegyek apró ,fehér színű kinövések a bőrön ,amelyek gyakran az arcon, különösen a szem és az arc körül jelennek meg. Ezek valójábankeratinnal teli kis ciszták. Ezek a bőrkinövések jóindulatú típusai, és nem igényelnek speciális kezelést. Akkor alakulnak ki, amikor az elhalt hámsejtek eltömődnek a bőr felszíne alatt. Gyakran maguktóleltűnnek, de esztétikai okokból egyesek úgy döntenek, hogy eltávolíttatják őket.
Papillómák
A papillómák vékony szár alakú,puha bőrkinövések, amelyek látszólag a bőrhöz tapadnak. Általában anyakon, a hónaljban vagy az ágyékon jelennek meg. Gyakran a HPV-vírus fertőzése okozza őket. A legtöbb papillóma jóindulatú és fájdalommentes, de ha olyan helyen vannak, ahol a bőr gyakran dörzsölődik a ruházathoz, irritálódhatnak.
Seborrhoeás keratózis
Ez a bőrprobléma főként az idősebb embereket érinti. Vastagabb, pikkelyes bőrre emlékeztet ,és színe a világosbarnától a feketéig változhat . Aszeborreás keratózist néha öregségi foltoknak isnevezik . Nem alakul ki belőle rák, de esztétikai problémát jelent, amely alááshatja az önbecsülést.
Anyajegyek
A legtöbb anyajegy jóindulatú, de haszínének, méretének, textúrájának vagy alakjának megváltozásátészleli , alehető leghamarabb bőrgyógyásznak kell megvizsgálnia. Ezek a tünetek, beleértve a viszketést vagy a vérzést, a melanoma – a bőrrák egy agresszív fajtája – lehetséges kialakulására utalnak. Ezért különösen a nyár és a napozási szezon után minden anyajegyet ellenőriztessen. Bőrgyógyásza szükség esetén műtéti eltávolítást fog javasolni.
Hogyan lehet eltávolítani a bőrkinövéseket?
A bőrkinövések eltávolítására általában kellemetlen, esztétikai vagy esetleges egészségügyi komplikációk miatt kerül sor.
A kinövés típusától és elhelyezkedésétől függően többféle módszer létezik:
- Krioterápia: folyékony nitrogénnel lefagyasztják a kinövést, amely néhány nap múlva leesik.
- Elektrokauterálás: a kinövés elektromos árammal történő elégetése .
- Sebészi kimetszés: az orvos szikével távolítja el a daganatot. Ezt a módszert gyakran alkalmazzák nagyobb méretű vagy patológiai vizsgálatot igénylő kinövéseknél.
- Lézerterápia: a daganatot erős fénnyel távolítják el .
- Helyileg alkalmazható készítmények: bizonyos esetekben a bőrgyógyász krémeket írhat fel a kinövések eltávolítására vagy zsugorítására.
A bőrkinövések otthoni eltávolítása: Meg lehet csinálni?
Bár sokan keres ik abőrkinövések otthon, kényelmesen történő eltávolításánakmódját , jobb, ha először orvos nézi meg őket, és felméri, hogy komoly problémáról van-e szó. Vannak azonban, akik almaecettel vagy természetes olajokkal segítenek magukon . Ha Ön is a bio kütyük szerelmese, keressen például teafaolajat, ricinusolajat, oregánóolajat, levendulaolajat, tömjénesszenciát, amelyek segíthetnek javítani a bőrkinövések állapotán. Az elégedett vásárlók véleménye helyettünk beszél .
Figyelem: Az otthoni módszerek fájdalmat, hegesedést, fertőzést vagy akár nem megfelelő károsodást is okozhatnak egy jóindulatú kinövésnél, ami későbbi diagnózist válthat ki. Ha nem biztos a kinövés jellegében (jóindulatú vagy esetleg rákos), mindenképpen forduljon orvoshoz.