Hogyan kezeljük a szemölcsöket? Kezdjük az alapokkal

Nap mint nap sok ember, aki kellemetlen szemölcsökben szenved, a bőrgyógyászok ambulanciáin látják. Ön is szenved ettől a kellemetlen bőrbetegségtől, és bármennyire is próbálkozik, a szemölcs még mindig úgy tapad Önre, mint egy kullancs? Olvasson tovább, hogy A-tól Z-ig megtudja, hogyan keletkeznek a szemölcsök, milyen típusai vannak, és mi hat rájuk.
Mik azok a szemölcsök?
Aszemölcsök apró, dudorszerű kinövések a bőrön , amelyeketa humán papillomavírus (HPV ) okoz . A HPV nagyon gyakori, és a fertőzött bőrrel való közvetlen érintkezés útján terjed. A HPV-nek különböző típusai vannak, és ezek különböző típusú szemölcsöket okoznak . Bár ezek a szemölcsökneknevezett bőrproblémák általában nem fájnak, gyakran kellemetlenséget okoznak és csúnyán néznek ki.
Egy kicsit a HPV-ről…
Afertőzés (HPV) az egyikleggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés a világon. A szakértők úgy vélik, hogy a szexuálisan aktív lakosság mintegy 80%-a életében megfertőződik a HPV legalább egy típusával.
AHPV-nek több mint 150 típusalétezik , és nem mindegyik egyformán káros. Sok HPV-típus „alacsony kockázatúnak” számít, és csak ártalmatlan bőrszemölcsöket okoz . A HPV egyes típusai azonban, amelyeket „magas kockázatúnak” neveznek, rákot okozhatnak. Leggyakrabban méhnyakrákot okoznak, de a végbélnyílás, a nemi szervek, a torok vagy a száj rákját is.
Vissza a szemölcsökhöz.
AHPV-vírus a bőrön lévő apró vágásokon vagy karcolásokon keresztüljuthat be a szervezetbe. Elég egy hólyag a sarkadon, ha elfelejtesz flip-flopban menni az uszodába, és máris rád ragadt. A lappangási idő több hétig vagy hónapig tart, mielőtt a szemölcsök kialakulnak.
Érdekesség: Nem mindenki, aki HPV-vel érintkezik, feltétlenül kap szemölcsöt. Az erős immunrendszer néha még azelőtt semlegesítheti a vírust , hogy a szemölcsök kialakulnának. Ebben nagy szerepet játszik a megelőzés és az immunitás erősítése.
Hol fordulnak elő leggyakrabban szemölcsök?
Aszemölcsöknekkülönböző típusaivannak , többek között:
- Verrucae vulgaris: ezek a gyakori szemölcsök általában kemények és érdes felületűek. Gyakran az ujjakon, lábujjakon vagy térdeken találhatók.
- Verrucae palmares et plantares: ezek a szemölcsök általában laposak és általában fájdalmasak, mert gyakran olyan helyeken fordulnak elő, ahol a bőr jobban igénybe van véve (talp vagy tenyér).
- Verrucae filiformis: a szemölcsök hosszúak, vékonyak és gyakran az arcon, különösen a száj és a szem körül fordulnak elő.
- Condylomata acuminata: ezek a szemölcsök a nemi szerveket vagy a végbélnyílást érintik .
A szemölcsök kockázati tényezői
Agyermekek és a serdülők a leginkább veszélyeztetett csoportokközé tartoznak , mivel nem biztos, hogy olyan erős immunitással rendelkeznek, mint egy felnőtt. A legyengült immunitású embereknek vagy a szervátültetett betegeknek szintén óvatosnak kell lenniük.
Hogyan lehet megelőzni a szemölcsök átvitelét?
- Kerülje a szemölcsökkel való közvetlen érintkezést. Ez magában foglalja a sajátját is (ha már van).
- Ne próbálja meg kézzel maga eltávolítani a szemölcsöket. Könnyen átterjesztheti a vírust a környező területre, és megfertőzhet másokat.
- Ne használja ugyanazt a csiszolódeszkát, habkövet vagy körömcsipeszt a szemölcsökön, mint amit az egészséges bőrön és körmökön használ. Részesítse előnyben azeldobható termékeket.
- Ne rágja a körmeit vagy a körmök körüli bőrt. A szemölcsök nagyobb valószínűséggel jelennek meg a sérült bőrön, a sérült bőr pedig utat nyit a vírusoknak.
- Kerülje a fésülést, vágást vagy borotválást a bőr azon részén, ahol aszemölcsökvannak .
Mi segít a szemölcsök ellen?
Aszemölcsök kezelésére többféle módszer létezik. A leggyakoribbak közé tartoznak a helyi gyógyszerek, a folyékony nitrogénes kezelések vagy a sebészi eltávolítás. Ami a gyógyszereket illeti, a következők bizonyultak hatékonynak
szalicilsav és tejsav. Az ezeken alapuló készítmények aszemölcsréteglassú eltávolításánakelvén működnek . Alkalmazásukkal azonban óvatosan kell bánni, mivel ha a sav az egészséges bőrre kerül, elszínezheti azt.
Akrioterápia olyan eljárás, amelynek során az orvos nagyon hideg gázt vagy folyadékot használ aszemölcsmegfagyasztására és eltávolítására. Ez a módszer hatásosnak bizonyult, azonban fájdalmas lehet, és több kezelést igényel.
A sebészi eltávolítást nagyobb szemölcsök vagy olyan szemölcsök esetében választják, amelyekre a krioterápia vagy a helyi gyógyszerek nem hatásosak. Az eljárást lézerrel vagy speciális műszerekkel végzik.
Minden típusú szemölcs esetében fontos, hogya kezeléshez orvoshoz forduljon. Bár sok szemölcs magától is eltűnik, néhány ellenáll a kezelésnek. Minél tovább késik a kezelés, annál valószínűbb, hogy később gyakran kell felkeresni a bőrklinikát.
Lehetséges a szemölcsök természetes kezelése?
Atermészetes olajok hatékonyak lehetnek a szemölcsök kezelésében, és néhányat már régóta használnak a hagyományos gyógyászatban. Íme néhány példa:
- Teafaolaj: antimikrobiális és gyulladáscsökkentő tulajdonságairól ismert , és gyakran használják bőrproblémák, köztük szemölcsökkezelésére . A teafa illóolajat közvetlenül a szemölcsre kenik, általában naponta 2-3 alkalommal.
- Oregánóolaj: ez egy erős természetes antibiotikum. Azonban nagyon erős olaj, és bőrirritációt okozhat. Alkalmazása előtt vivőolajjal kell hígítani.
- Ricinusolaj: régóta használják szemölcsök eltávolítására. Közvetlenül a szemölcsre lehet felvinni, majd a helyet gézzel bekötözni. Ezt az eljárást minden nap meg kell ismételni, amíg a szemölcs le nem esik.
- Levendulaolaj: fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segíthetnek aszemölcsökkel kapcsolatos tünetek enyhítésében.
Bár ezek az olajok hatékonyak lehetnek, mindig a legjobb, ha orvoshoz fordul. Ennek oka, hogy néha előfordulhat, hogy nem szemölcsről, hanem más típusú bőrkinövésről van szó.
Mi a helyzet a lábon lévő szemölcsökkel?
Alábon lévő szemölcsök, különösen azok, amelyek a talpon fordulnak elő (úgynevezett talpi szemölcsök), fájdalmasak és kellemetlenek lehetnek. Különböző vény nélkül kapható gyógyszerek segíthetnek eltávolítani ezeket a szemölcsöket, beleértve a szalicilsavat tartalmazó krémeket, géleket és tapaszokat. Aszemölcsök tüneteinek enyhítésére kipróbálhatja legkelendőbb termékünket, a nimbus olajatis .
Hogyan lehet eltávolítani a nyaki szemölcsöket?
A nyakon gyakran előforduló ,cérnaszerű szemölcsök több módszerrel is eltávolíthatók. Az egyik leghatékonyabb a krioterápia. Ezt az eljárást csak szakember végezheti .
Mit tegyünk a gyermekeknél lévő szemölcsök ellen?
Gyermekeknél gyakranelőfordulnak közönséges szemölcsök. Sokan közülük kezelés nélkül maguktól eltűnnek, ami több hónapig vagy akár évekig is eltarthat. Ha azonban a szemölcsök kellemetlenséget okoznak vagy esztétikailag kellemetlenek, kezelésre lehet szükség.
Hogyan lehet eltávolítani a nemi szervi szemölcsöket?
Anemi szervi szemölcsök kezelése magában foglalja a helyi gyógyszeres kezelést, a krioterápiát, az elektrokoagulációt vagy a sebészi eltávolítást. A nemi szervi szemölcsök esetében fontos, hogy orvoshoz forduljon.
Hogyan lehet eltávolítani az arcon lévő szemölcsöket?
Azarcon lévő szemölcsöket, különösen a fonalszerű szemölcsöket folyékony nitrogénnel, lézerrel is eltávolítják, és bizonyos esetekben műtétre is szükség van. A kezelés megkezdése előtt konzultáljon bőrgyógyásszal vagy háziorvossal.
Ha inkább alternatív, természetes kezelést szeretne, tekintse meg szemölcsökre alkalmas termékeinket.